Kompleksowa opieka ginekologiczna — dlaczego jest tak istotna dla kobiet, nie tylko w ciąży?

Kompleksowa opieka ginekologiczna jest potrzebna każdej kobiecie, nie tylko w czasie ciąży oraz połogu. Warto podkreślić, że profesjonalna opieka specjalisty ginekologa jest potrzebna kobiecie w każdym wieku. Już wchodząc w dorosłość i rozpoczynając życie seksualne, warto zadbać o kobiece sprawy. Kompleksowa opieka ginekologiczna obejmuje bowiem profilaktykę onkologiczną narządów rodnych oraz piersi, właściwie dobraną antykoncepcję, czy leczenie schorzeń narządów rodnych pojawiających się w różnym wieku.

Opieka ginekologiczna dla kobiet w każdym wieku

Świadomość dbałości o zdrowie wzrasta z roku na rok. Dotyczy to również kobiecych spraw intymnych. Choć zazwyczaj do ginekologa chodzą kobiety, które rozpoczęły życie seksualne, to zaleca się, by pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się wraz z rozpoczęciem miesiączkowania. Jeśli podczas badań nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, a cykl owulacyjny jest regularny, wizyty nie są potrzebne przez następnych kilka lat. Zmienia się to kiedy wraz z rozpoczęciem aktywności seksualnej. Specjaliści zwracają uwagę, by raz na rok udać się do ginekologa, który nie tylko doradzi w wyborze odpowiednich metod antykoncepcji, lecz także przeprowadzi badania kontrolne oraz pobierze cytologię.

Kompleksowa opieka ginekologiczna jest szczególnie istotna w okresie przedkoncepcyjnym, w czasie ciąży i porodzie. Ciąża to szczególnie wymagający czas dla organizmu przyszłej mamy, więc specjalistyczna opieka jest niezbędna, by kontrolować jej stan oraz zdrowie dziecka. W tym celu wykonywane są specjalistyczne badania diagnostyczne.

Opieka ginekologiczna jest również niezwykle istotna w okresie menopauzy i pomenopauzalnym, kiedy może dochodzić między innymi do różnych zaburzeń.

Szukając specjalisty, warto wybrać ośrodek, który oferuje wysokiej jakości sprzęt oraz kompleksowe badania dla kobiet w różnym wieku. Dlatego warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia ginekologów z https://www.dcg.wroclaw.pl/.

 Pierwsza wizyta u ginekologa – co warto wiedzieć?

Pierwsza wizyta ginekologiczna ma niezwykle istotne znaczenie nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również psychicznych. Dlatego właściwe podejście ginekologa jest tu niezwykle istotne. Podczas konsultacji u specjalisty dziewczynka powinna mieć wykonane USG przezbrzuszne, by skontrolować narządy rodne. Lekarz omawia również dokładny przebieg cyklu owulacyjnego oraz pokaże zasadę przeprowadzania samobadania piersi. Dodatkowo wraz z rodzicami powinna zostać podjęta decyzja o szczepieniu przeciw wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za nowotwory szyjki macicy. By uzyskać najlepsze, efekty szczepionka powinna zostać podana niedługo po rozpoczęciu miesiączkowania – około 11-12 roku życia.

Jeśli u dziewczynki miesiączka nie pojawiła się do 14-15 roku życia wizyta u ginekologa jest konieczna, by ustalić przyczyny opóźnienia dojrzewania. Analogicznie, jeśli objawy dojrzewania pojawią się zbyt wcześnie – u dziewczynki kilkuletniej konsultacja specjalistyczna jest niezbędna. W takiej sytuacji podawane są leki spowalniające procesy hormonalne.

Opieka okołoporodowa i poporodowa

Ciąża to ogromny wysiłek dla kobiecego ciała. W tym czasie zachodzi wiele zmian adaptacyjnych, fizjologicznych i anatomicznych w organizmie matki, dzięki którym na świat może przyjść dziecko. Dlatego tak bardzo istotna jest specjalistyczna opieka lekarska, nie tylko w czasie ciąży, lecz również w okresie przedkoncepcyjnym.

W czasie ciąży opieka ginekologiczna oparta jest na zaleceniach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, które opracowało kalendarz badań w czasie ciąży. Powinny być one wykonywane w poszczególnych trymestrach, dzięki czemu przebieg ciąży oraz rozwój płodu są regularnie sprawdzane. Umożliwia to wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i wdrożenie niezbędnych metod leczenia.

Profilaktyka nowotworów ginekologicznych

Nowotwory kobiecych narządów płciowych, to najczęstsze typy nowotworów występujące u kobiet.  Ich terapia oraz rokowania leczenia, są zależne od stopnia zaawansowania raka i wczesnego jego wykrycia.  Najczęstszymi typami kobiecych nowotworów są:

Rak piersi – z tego powodu rocznie umiera aż 6 tysięcy kobiet w naszym kraju, a każdego roku jest wykrywany u około 18 tys. pacjentek.

Nowotwór szyjki macicy – jest jedną z głównych przyczyn śmierci kobiet w wieku 20-44 lata, chorujących na nowotwory. Z jego powodu w Polsce umiera 5 kobiet dziennie. Rozwija się niepostrzeżenie i bezobjawowo. Co ważniejsze szansa na wyleczenie wcześnie wykrytego nowotworu jest niemal całkowita. Jednak kiedy zostanie zdiagnozowany w II stadium rozwoju, szanse te spadają do 50%.

Rak jajnika – wykrywany jest u 3 tys. Polek rocznie. Może pojawić się niemal w każdym wieku, lecz najbardziej są narażone kobiety po 50 roku życia.

Podstawową metodą walki z chorobami nowotworowymi jest profilaktyka i wczesne wykrywanie zmian. Umożliwia to wczesne wdrożenie terapii, która jest również efektywniejsza. Dzięki temu szanse na wyleczenie są znacznie większe. Właśnie dlatego kompleksowa opieka ginekologiczna jest zalecana kobietom w każdym wieku.

Related Posts