Nietrzymanie moczu – leczenie i diagnostyka

Nietrzymanie moczu u kobiet to dolegliwość, która przez lata potrafi rujnować życie wielu paniom. A przecież dziś dostępne są metody przywracające sprawność w tym zakresie. Nie należy się więc kierować wstydem, ani popadać w depresję, bowiem teraz skutecznie można walczyć z takim problemem jak nietrzymanie moczu. Leczenie i odpowiednia diagnostyka dostępne są na wyciągnięcie ręki. Dowiedz się więcej na ten temat!

XXI wiek przyniósł nam wiele namacalnych nowości w różnych dziecinach życia. Wystarczy, że wspomnimy tylko o upowszechnieniu internetu, a reszta przychodzi na myśl już sama. Kto wie jednak, czy cenniejszym od tego wszystkiego nie jest zmiana podejścia do rozwiązywania problemów, które kiedyś były skrzętnie ukrywane nie tylko przed innymi, ale także wypierano je z własnej świadomości. Doskonałym przykładem są właśnie problemy z utratą kontroli nad pęcherzem. Kiedyś wstydliwie pomijane, sprawiały, że osoby nimi dotknięte wycofywały się z aktywnego życia nawet jeśli skończyły dopiero 20, 30 czy 40 lat. Dziś jednak aktywnie szuka się rozwiązania tych problemów, a nauka dowodzi, że można skutecznie walczyć i z takimi dolegliwościami jak nietrzymanie moczu. Leczenie i diagnostyka w tym zakresie w ciągu ostatnich 20-25 lat przeszły ogromną metamorfozę, a dostępne metody i terapie potrafią naprawdę zdziałać cuda.

Nietrzymanie moczu – najpierw diagnoza           

Borykając się z nietrzymaniem moczu, trzeba zdawać sobie sprawę, że metoda „na przeczekanie” na ogół nic tu nie pomoże. Konfrontując się z takimi dolegliwościami, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Niektóre schorzenia można wyleczyć dosłownie w kilka dni, a inne będą wymagać dłuższego leczenia i terapii. W każdym jednak przypadku to lekarz musi odnaleźć przyczynę. Ze zwykłą infekcją dróg moczowych poradzi sobie lekarz rodzinny, ale on też będzie wiedział, kiedy skierować pacjenta do lekarza specjalisty, czyli do ginekologa lub urologa.

W ustalaniu przyczyn nietrzymania moczu pomocne są specjalistyczne badania. Wykonuje się USG jamy brzusznej, posiewy moczu, cystouretroskopie i inne badania neurologiczne, ginekologiczne czy urologiczne. Czasami przy diagnozie zachodzi konieczność przeprowadzenia badania urodynamicznego, które jest zupełnie bezbolesne i obojętne dla organizmu. Dzięki niemu można określić ciśnienie wewnątrz pęcherza moczowego, co z kolei pozwala określić rodzaj nietrzymania moczu i dobrać odpowiednie leczenie.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Przeprowadzona wcześnie diagnostyka oraz szczegółowy wywiad z pacjentem pozwalają określić rodzaj nietrzymania moczu oraz poziom nasilenia dolegliwości. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie leczenie. W wielu przypadkach proces leczenia oparty jest na farmakologii i odpowiednio dobranych ćwiczeniach, co jest w stanie przywrócić sprawność układu moczowego. Taką kombinację stosuje się często w przypadku kobiet doświadczających nietrzymania moczu po porodzie. Ćwiczenia mięśni Kegla, które w wyniku ciąży i porodu mogły utracić swoją sprawność, przynoszą bardzo dobre efekty. Regularny trening daje najczęściej bardzo dobre efekty, likwidując nietrzymanie moczu oraz poprawiając jakość życia seksualnego. Do wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla czasami wykorzystuje się też specjalne akcesoria, takie jak chociażby „kulki gejszy”.

Jeśli jednak same ćwiczenia nie wystarczają, to łączy się je z dostępnymi lekami  poprawiającymi napięcie pęcherza moczowego. W wielu przypadkach świetnie sprawdzają się zabiegi lecznicze, w których wykorzystuje się specjalne aparaty do elektrostymulacji. Impulsy elektryczne docierają do mięśni dna miednicy i powodują ich naprzemienne napinanie i rozluźnianie. W ten sposób mięśnie „uczą się” od nowa prawidłowej pracy, do której są powołane. Zwykle dwumiesięczna seria zabiegów przynosi naprawdę dobre efekty.

U kobiet, które przeszły już menopauzę, świetnie sprawdza się hormonalna terapia zastępcza oraz specjalne maści estrogenowe stosowne w okolicach krocza, ponieważ utrata jędrności i sprężystości mięśni dna miednicy może być spowodowana obniżeniem poziomu żeńskich hormonów płciowych.

Jeśli jednak żadna z powyższych metod nie przynosi spodziewanych rezultatów, lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Ten polega na wszczepianiu specjalnej taśmy, która poprawia tak zwany kąt cewkowo-moczowy. Operację przeprowadza się od strony krocza, a więc nie ma konieczności ingerencji w powłoki brzuszne. Dzięki temu jest to zabieg nieobciążający zbytnio pacjenta, bo nie ma konieczności przeprowadzania go w pełnej narkozie.

Related Posts