Jęczmień na oku – co to jest i dlaczego powstaje?

Chyba każdy z nas spotkał się z określeniem jęczmień. Potocznie określa się tym mianem dokuczliwą grudkę na oku, która wydaje się, że powstała dosłownie znikąd. Niemniej jednak jęczmień jest zakażeniem powiek, spowodowanym przez gronkowce. Często guzek wyrastający na powiece powoduje ból i dyskomfort. Jednak czym właściwie jest jęczmień i dlaczego powstaje?

Czym dokładnie jest jęczmień na oku?

Jęczmień na oku to potoczna nazwa guzkowej zmiany. Powstaje on na skutek zatkania ujścia mieszków włosowych rzęs, a także podczas zakażenia gruczołów łojowych lub rzęskowych. Jęczmień jest więc ropnym zakażeniem, które w większości przypadków wywoływane jest gronkowcami, a także- w mniejszej ilości- chorobotwórczymi drobnoustrojami. Warto wiedzieć, że przeważnie jęczmień nie jest groźny jednak ma przykrą tendencję do nawracania. W najgorszych przypadkach jęczmień może przybrać formę przewlekłą, a nawet doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Potoczna nazwa tego zakażenia wzięła się od kształtu ropnia, który przypomina ziarenko zboża. Początkowo jest on czerwony, a następnie zmienia barwę na różową lub żółtą.

 Dlaczego powstaje jęczmień?- czynniki rozwojowe

Jęczmień na oku jak już zostało wspomniane, spowodowany jest zakażeniem gronkowcem. Niemniej jednak dostaje się on do organizmu? Otóż do najczęściej występujących czynników, które sprzyjają rozwojowi jęczmienia można zaliczyć:

  • brak odpowiedniej higieny rąk, a także przecieranie oczu co doprowadza do przeniesienia bakterii na powieki
  • nieodpowiednia higiena okolic oczu
  • różnorodne stany w których obniżona zostaje odporność organizmu np. przez infekcje, przyjmowanie leków, AIDS czy cukrzycę
  • choroby nowotworowe
  • podeszły wiek
  • niedokładne zmywanie makijażu
  • nieodpowiedni sposób noszenia soczewek kontaktowych
  • wystawienie oczu na niezwykle silne działanie promieniowania słonecznego 
  • przebywanie w zbyt zadymionych pomieszczeniach 
  • długotrwałe wystawienie oczu na działanie zanieczyszczeń w powietrzy jak np. smog

Jak przebiega zakażenie powiek gronkowcem i ile trwa?

Zakażenie jęczmieniem rozpoczyna się od pojawienia się niewielkiego obrzęku na powiece, z którego tworzy się guzek zapalny. Dochodzi do tego jeszcze zaczerwienienie, a także uporczywe swędzenie oka. Zakażenie zwykle trwa około 7 lub 10 dni, do momentu w którym guzek przebija skórę i rozpoczyna się proces gojenia. Warto pamiętać, ze w większości przypadków jęczmień nie stanowi poważnego zagrożenia, jednak w najgorszych przypadkach może doprowadzić do zakażeń oczu, a także nieść za sobą przykre konsekwencje.

Related Posts