Choroby mięśni, które można poznać dzięki elektromiografii

Elektromiografia, czyli badanie elektrofizjologiczne, umożliwia lekarzom zdiagnozowanie chorób układu neurologicznego i mięśniowego. Wykorzystywane jest także w dalszym procesie leczenia, np. do określenia dynamiki zmian lub skuteczności rehabilitacji. Badanie EMG pomaga nie tylko wykryć choroby, ale też ocenić rozległość urazu po kontuzji. W artykule piszemy o rodzajach schorzeń, które pomaga zdiagnozować elektromiografia.

Miopatia

Miopatią określa się zespół objawów związanych z uszkodzeniem mięśni, które występują jako konsekwencja wielu chorób. Mogą one mieć charakter wrodzony lub nabyty. Miopatia czasami występuje jako powikłanie po przyjmowaniu niektórych leków. Najczęściej choroba objawia się:

  • osłabieniem mięśni twarzy, nóg i ramion;
  • dusznością;
  • zanikami mięśni.

W diagnostyce miopatii badanie EMG pozwala na ocenę funkcjonowania określonych mięśni oraz nerwów.  

Choroby neuronu ruchowego  

Innym przykładem schorzenia, które można wykryć za pomocą elektromiografii jest choroba neuronu ruchowego. Dotyczy ona upośledzenia nerwów znajdujących się w mózgu oraz w rdzeniu kręgowym. Dotychczas nie udało się ustalić jednoznacznie, jakie są przyczyny utrudnień w przesyłaniu sygnałów do mięśni. Jedną z najczęstszych odmian tej jednostki chorobowej jest stwardnienie zanikowe boczne. A wśród typowych objawów tej choroby można wymienić m.in.:

  • trudności podczas chodzenia i mówienia;
  • osłabienie i zanik mięśni;
  • problemy z połykaniem.

Lokalizację zmian patologicznych, a także określenie dynamiki zmian umożliwiają badania EMG i ENG. 

Polineuropatia 

Polineuropatia oznacza zespół uszkodzeń nerwów obwodowych, korzeni i splotów nerwowych. Pacjenci cierpiący na to schorzenie z reguły obserwują u siebie:

  • niedowłady mięśni;
  • bóle neuropatyczne;
  • nadmierną potliwość;
  • mrowienie i drętwienie ciała.

Wyróżnia się wiele przyczyn neuropatii, np. niedobór witaminy B12, nadmierne spożywanie alkoholu czy choroby immunologiczne. Odpowiednie leczenie może zahamować dalszy rozwój choroby, niekiedy jednak ma ona charakter przewlekły. Diagnostyka opiera się przede wszystkim na elektromiografii. EMG w Gdyni i Gdańsku można wykonać w poradni Dobra Diagnostyka. 

Pozostałe choroby i urazy

Oprócz wyżej wymienionych, istnieje wiele innych wskazań do wykonania elektromiografii. Badanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego wykonywane są w diagnostyce chorób układu nerwowego, takich jak np. zespół cieśni nadgarstka, miastenia, zespół cieśni kanału stępu. Skierowanie na EMG otrzymują również osoby borykające się z rwą kulszową albo rwą barkową, a także z innymi schorzeniami związanymi z nadmiernym napięciem układu nerwowego. Elektromiografia pomocna jest także do lokalizacji urazu po kontuzjach. 

Related Posts