Jak przygotować się do masażu głębokiego?

Masaż głęboki jest inaczej nazywany masażem tkanek głębokich i właśnie na tym polega. Chodzi o manualne oddziaływanie na warstwy tkanki mięśniowej i łącznej. Jest działaniem, dzięki któremu w tkankach zachodzą zmiany, polegające na poprawie ruchomości, struktury i elastyczności ciała. Dodatkowym efektem jest relaks i przyjemne ukojenie. Na czym dokładnie polega takie zabieg i jak się do niego przygotować?

W jaki sposób przebiega masaż głęboki?

Masaż głęboki polega na skutecznym dotarciu do komórek znajdujących się na pewnej głębokości. Jego cel to rozluźnienie napiętych tkanek miękkich. Masażysta w takim wypadku pracuje nie tylko dłońmi i palcami, ale dodatkowo również całymi pięściami, przedramionami i łokciami. Przy masażu głębokim osoba go wykonująca musi wkładać w swoją pracę nieco więcej wysiłku niż przy zwykłym, klasycznym masażu.

Masażu głębokiego można wykonać w gabinetach, które stosują przeznaczony do tego sprzęt. Takim urządzeniem jest na przykład Pneumatron® 2000, którego dystrybutorem w Polsce jest firma MED&CARE. Terapie z zastosowaniem tego typu urządzeń dają pewność, że profesjonalnie przeprowadzony masaż tkanek głębokich dostarczy oczekiwanych rezultatów.

Jakich efektów można oczekiwać po masażu głębokim?

Celem masażu głębokiego jest zwiększenie ruchliwości tkanek, dlatego nie jest on typowym masażem relaksacyjnym. Jednak nie znaczy to wcale, że powoduje ból i dyskomfort. Poddanie się regularnym zabiegom poprawia znacznie postawę ciała, co jest efektem zmniejszenia bólu i rozluźnienia mięśni. Działanie na więzadła zwiększa zakres ruchu. Ciało zyskuje gibkość i sprężystość.

Masaż głęboki polega na nacisku skośnym. Oznacza to, że tkanka jest rozciągana, ale nie ściskana. Czas trwania zabiegu jest trudny do określenia, bo powinien się skończyć, gdy napięcia tkankowe miną. Po pierwszym zabiegu ciało może być lekko obolałe, ale jego stan poprawia się po następnych sesjach.

Jak się przygotować do masażu głębokiego?

Przed samym masażem należy wziąć prysznic z celu usunięcia środków kosmetycznych. Godzinę przed zabiegiem można zjeść lekki posiłek. Podczas masażu niewskazane jest, aby żołądek był pusty ani też nadmiernie napełniony. Przed zabiegiem trzeba zdjąć biżuterię z części ciała, gdzie będzie on przeprowadzany. Nie musisz całkowicie się rozbierać. Wystarczy odsłonić rejony działania masażysty.

Przed zabiegiem osoba go wykonująca powinna przeprowadzić wywiad dotyczący ewentualnych przeciwwskazań. Przeważnie są to nowotwory, ostre stany zapalne w obrębie ścięgien i stawów, krwotoki, tętniaki, świeże zakrzepy oraz inne zaawansowane stany chorobowe.

Related Posts