Mało która osoba wyobraża sobie gotowanie bez olejów roślinnych. Można na nich smażyć, piec, dusić i marynować, a nawet dodawać bez obróbki do potraw. Jednak, przy tak dużej dostępnej ofercie na rynku, ciężko wybrać ten właściwy. Najlepiej, by był uniwersalny, pasował smakiem do każdego dania i dodatkowo dostarczał mnóstwa wartościowych składników do organizmu. Taki właśnie jest olej rzepakowy.
Olej rzepakowy – właściwości zdrowotne
Po pierwsze, jest on bogaty w witaminy! Zwłaszcza w witaminę E, która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, tzw. „witaminą młodości”, bo spowalnia procesy starzenia, działa pozytywnie na cerę i oczy. Dodatkowo, witamina E wpływa korzystnie na działanie układu odpornościowego, czyli zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu chorób. Kolejną występującą w oleju rzepakowym witaminą jest witamina K – uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, poprawiając stan całego układu sercowo-naczyniowego. Osoby mające nadciśnienie i skłonności do występowania miażdżycy, powinny to docenić. Występuje również witamina D – odpowiedzialna za nastrój, wygląd skóry i gęstość kości. To jednak nie wszystkie witaminy – została jeszcze witamina A, która pozytywnie działa na układ immunologiczny i narząd wzroku. Wymienione wyżej witaminy są niezbędne dla kobiet w ciąży – zagwarantują zdrowy rozwój dziecka i prawidłowe funkcjonowanie organizmu przyszłej mamy.
Jednak to nie witaminy (choć są istotne) są największym prozdrowotnym atutem oleju rzepakowego. Są nimi wielonienasycone kwasy omega-6 i omega-3. Obniżają znacząco ciśnienie krwi, zapobiegając zawałom serca. To nie wszystko – olej rzepakowy jako jedyny posiada idealny, rekomendowany stosunek powyżej wymienionych kwasów względem siebie – 2:1. Proporcja ta jest wyjątkowo korzystna dla organizmu człowieka.
Jeśli powyższe właściwości zdrowotne nie są wystarczająco przekonujące, trzeba wspomnieć też o bogactwie polifenoli i kwasu oleinowego – odpowiedzialny jest za zdrowy poziom cholesterolu we krwi.
Olej rzepakowy – pozostałe zalety
Jest bardzo uniwersalny w kuchni – można na nim smażyć, dusić, piec, dodawać do sałatek czy marynować. Co więcej, ma dużo wyższy punkt dymienia od pozostałych olejów. Oznacza to, że nie pali się aż do 205 stopni Celsjusza. Wiele olejów również odznacza się charakterystycznym smakiem, który nie zawsze pasuje do danej potrawy. Olej rzepakowy jest wszechstronny – praktycznie bez smaku, stanowi wspaniały dodatek do każdego posiłku. Jak widać, jest to produkt, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni.
To nie wszystko. Można go stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie, jako kosmetyk. Obecnie bardzo modne jest olejowanie włosów. Zabieg ten wygładza i wzmacnia strukturę włosa, powoduje, że włosy wyglądają na zdrowsze, lśniące i nawilżone. Nie trzeba kupować specjalnych mieszanek olejów do włosów – wystarczy sięgnąć do szafki w kuchni. Olej rzepakowy nada się do tego wyśmienicie.
Olej rzepakowy – w końcu doceniony
Powstał program edukacyjno-promocyjny, współfinansowany przez Unię Europejską. Ta kampania ma potrwać trzy lata i dąży do zwiększenia świadomości konsumentów na temat pozytywnych właściwości oleju rzepakowego i promuje jego użytkowanie. Rzepakowy olej (a zwłaszcza jego historia) jest szczegółowo opisany na stronie programu. Znajduje się tam wiele interesujących informacji, a także dużo wspaniałych przepisów kulinarnych – na pewno warto ją odwiedzić.