Badanie USG to nieinwazyjny sposób wykrywania zmian w obrębie różnego rodzaju narządów. Może być wykonywane tak często, jak to konieczne, nie stanowiąc zagrożenia dla zdrowia pacjenta. USG jamy brzusznej można przeprowadzić profilaktycznie, jednak niektóre osoby w szczególności powinny z niego skorzystać. Kiedy należy się na nie zgłosić?
USG brzucha – kiedy należy bezwzględnie je wykonać?
USG jamy brzusznej może zlecić lekarz pierwszego kontaktu bądź gastrolog, jednak pacjent może również zgłosić się na nie bez skierowania, w ramach wizyty komercyjnej. Jest to badanie pierwszego rzutu w przypadku osób, które:
- doświadczają bólu w obrębie jamy brzusznej,
- mają biegunki,
- odnotowały krwawienie z przewodu pokarmowego,
- cierpią na wzmożone wymioty,
- mają trudności z oddawaniem stolca.
Wszelkie wymienione wyżej objawy mogą być spowodowane rozwojem poważnych chorób, dlatego wymagają wdrożenia szerszej diagnostyki. USG brzucha pozwala zbadać narządy „od środka”, oceniając ich stan oraz znajdując ewentualne przyczyny dolegliwości. Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak na około 2-3 godziny przed wizytą warto unikać spożywania posiłków lub przyjmowania płynów.
USG jamy brzusznej – gdzie można je przeprowadzić?
USG brzucha to rutynowe badanie, jednak nie wykonamy go w każdej przychodni. Do jego przeprowadzenia niezbędny jest bowiem specjalistyczny sprzęt, ponadto podejmuje się go lekarz specjalista. Najczęściej jest to gastrolog bądź radiolog. W mieście Warszawa na badanie można zgłosić się do REX MEDICA – przychodni, w której otrzymamy kompleksową pomoc, przeprowadzając szczegółową diagnostykę. Na badanie USG można zapisać się w dowolnym momencie, jednak w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów nie warto zwlekać z wizytą. Wybierając placówkę komercyjną, na badanie nie jest potrzebne skierowanie. Inaczej jest w przypadku korzystania z refundacji NFZ – tutaj potrzebne jest skierowanie wydane przez specjalistę.
Czy warto wykonywać USG jamy brzusznej profilaktycznie?
Badanie USG jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta, dlatego można przeprowadzać je nie tylko w celach diagnostycznych, lecz również profilaktycznie. Rekomenduje się, aby osoby z grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwory jamy brzusznej wykonywały USG nie rzadziej, niż raz na 2 lata. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów po 40. roku życia. USG jamy brzusznej pozwala wykryć wiele nieprawidłowości na wczesnym etapie, dając tym samym szansę na poszerzenie diagnostyki i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Osoby spoza grupy ryzyka powinny zgłaszać się na badanie USG raz na 3-5 lat, w zależności od wieku. Większe przerwy pomiędzy kolejnymi badaniami mogą zachować osoby młodsze. Ważne, aby obserwować swój organizm – nawet, jeśli od poprzedniego USG minęło zaledwie kilka miesięcy, lecz pojawiły się niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Niektóre choroby rozwijają się w bardzo szybkim tempie, dlatego nie można zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków w kontekście leczenia.