Zmiany dermatologiczne występują na ciele każdego człowieka i mogą zmieniać się wraz z wiekiem. Większość z nich jest niegroźna, jednak niektóre wymagają konsultacji lekarskiej. Z jakimi zmianami skórnymi warto udać się do dermatologa? Podpowiadamy!
- Czym są zmiany dermatologiczne?
- Zmiany skórne wymagające konsultacji dermatologicznej
- Najpopularniejsze choroby skóry i objawy chorób skóry
- Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie
Czym są zmiany dermatologiczne?
Zmiany dermatologiczne występujące na skórze to nie tylko trądzik, ale również czerwone plamy, guzki, pęcherze, brodawki łojotokowe, pęcherze podrogowe oraz każde znamię barwnikowe o nieregularnym i regularnym kształcie. Nie wszystkie wykwity skórne wymagają leczenia, jednak część zmian skórnych może świadczyć o chorobach nowotworowych, zakaźnych, a nawet chorobach metabolicznych.
Zmiany skórne wymagające konsultacji dermatologicznej
Znamiona barwnikowe, które pojawiły się nagle, mają nieregularny kształt lub niejednolity kolor należy pokazać specjaliście, który przeprowadzi wywiad lekarski, a następnie rozpozna charakter i rodzaj zmian. Dermatolog może także zlecić badanie histopatologiczne zmiany na skórze, pod kątem chorób, takich jak rak podstawnokomórkowy skóry czy czerniak złośliwy. Należy regularnie przyglądać się wszystkim zmianom skórnym na swoim ciele, a w razie zaobserwowania czegoś niepokojącego, udać się do lekarza.
Ponadto konsultację dermatologiczną warto odbyć w przypadku pojawienia się objawów skórnych, takich jak: rumień wędrujący, rumień guzowaty, guzki, pokrzywka, wysypka, kępki żółte, wykwity wtórne, pajączki naczyniowe, niegojące się rany czy łuszcząca się zmiana skórna. Zdarza się, że objawom tym może towarzyszyć gorączka, złe samopoczucie bądź powiększenie węzłów chłonnych. W takich wypadkach nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Najpopularniejsze choroby skóry i objawy chorób skóry
Zmiany dermatologiczne występujące na powierzchni skóry są cechą charakterystyczną wielu chorób. Wśród najpopularniejszych wymienić można atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, wyprysk zawodowy, łojotokowe zapalenie skóry, liszajec zakaźny, zapalenie skórno-mięśniowe, łupież pstry, pokrzywka fizykalna, choroby przenoszone drogą płciową oraz rak kolczystokomórkowy skóry.
Wszystkie wyżej wymienione choroby skórne dają nieco inne objawy, jednak w przypadku niemal każdej z nich można zaobserwować pojawienie się różnego rodzaju wykwitów skórnych. Zdarza się, że zmiany lokalizują się w fałdach skórnych, przez co na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Niektóre choroby zakaźne wywołują stan zapalny, który można wykryć, wykonując badania krwi.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie
AZS to jedna z częściej występujących chorób skórnych. Przyczyny jego występowania nie są do końca znane, choć uznaje się, że warunkują go czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Cechy charakterystyczne AZS to zaczerwienienie, suchość skóry oraz jej swędzenie. Zmiany mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej pojawiają się w zgięciach kolan i łokci, na twarzy oraz szyi.
Leczenie AZS polega na łagodzeniu jego objawów, gdyż choroba ta jest nieuleczalna. Terapia polega przede wszystkim na nawilżaniu skóry przy użyciu dermokosmetyków pozbawionych substancji zapachowych oraz sztucznych barwników. Mocno zaognione zmiany chorobowe wymagają zazwyczaj miejscowego zastosowania leków przeciwzapalnych.
Wszelkie zmiany dermatologiczne pojawiające się na skórze zazwyczaj są niegroźne, choć mogą również oznaczać poważną chorobę. W przypadku wystąpienia niepokojących zmian skórnych należy skonsultować się z lekarzem, który wykona badanie przedmiotowe, a w razie konieczności zaleci dalszą diagnostykę.