EMG, czyli elektromiografia – to badanie diagnostyczne, podczas którego specjalista może sprawdzić zapis czynności mięśnia. To pozwala mu ocenić, jak funkcjonuje układ nerwowo-mięśniowy oraz ustalić, w którym miejscu doszło do uszkodzenia na poziomie nerwu lub włókien mięśniowych.
Głównym zadaniem badania EMG jest ocena działania mięśni oraz połączeń nerwowych. Wykorzystuje się je przy zaburzeniach funkcjonowania układu mięśniowego, a także w diagnostyce chorób neurologicznych. W Centrum Lekarskim ALFA w pracowni EMG w Skoczowie posiadamy nowoczesny aparat do badania EMG Keypoint Net – jedyny taki na całym Podbeskidziu.
Na czym polega badanie EMG?
Wykonywane są dwa rodzaje badania EMG – elektromiografia igłowa oraz elektromiografia powierzchniowa. EMG igłowe polega na wkłuciu elektrody w mięsień i przemieszczaniu jej podczas badania w taki sposób, aby zbadać różne odcinki mięśnia. Z kolei EMG powierzchniowe polega na przypięciu elektrod do badanych mięśni. Podczas badania EMG mięsień najpierw oceniany jest w fazie spoczynku, a następnie prosi się pacjenta o lekkie i mocniejsze jego napięcie.
Wskazania do wykonania badania EMG
Badanie EMG wyklucza lub potwierdza zaburzenia funkcjonowania układu mięśniowego oraz pozwala na diagnozę chorób o podłożu neurologicznym. Elektromiografia wykonywana jest w szczególności wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie występowania niedowładów.
Podstawowe wskazania do wykonania badania EMG to:
• dystrofia mięśniowa,
• rdzeniowy zanik mięśni,
• rwa kulszowa i barkowa,
• uszkodzenia mięśni wskutek urazów,
• miastenii gravis,
• zespół nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej,
• polineuropatia cukrzycowa,
• zespół Guillaina-Barre’a,
• zespół cieśni nadgarstka.
W przypadku EMG przeciwwskazaniami do wykonania badania są: wszczepiony elektryczny rozrusznik serca, elementy metalowe w sercu lub w badanej okolicy ciała (sztuczne zastawki). Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest także ciąża.
Badanie EMG – dla kogo?
Badanie EMG wykonywane jest u pacjentów, którzy wymagają diagnostyki układu nerwowego, czyli np. cierpią na ból w obrębie nadgarstka czy kręgosłupa. Przykładowo, z powodu chorób powodujących ucisk nerwów, takich jak: zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału stępu, a także tzw. łokieć tenisisty.
Elektromiografia pozwala również ocenić wydolność organizmu. Dlatego jest badaniem często wykonywanym u sportowców. Elektromiografia pomaga sprawdzić, jakie techniki i ćwiczenia stosować, by osiągnąć pożądane efekty w wybranej dyscyplinie. Podstawowym wskazaniem są uszkodzenia poszczególnych mięśni wskutek urazu lub kontuzji.
Czy badanie EMG jest bolesne?
Wielu pacjentów obawia się, że badanie EMG jest bolesne. Nieprzyjemne odczucia mogą towarzyszyć w przypadku wykonania EMG igłowego. Natomiast najczęściej wykonuje się EMG powierzchniowe, które jest nieinwazyjne i bezbolesne. Takie badanie wykonujemy w naszej Pracowni EMG w Skoczowie, w której posiadamy nowoczesny aparat EMG Keypoint Net. Badanie trwa około 20 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania.