Czasami, współczesna medycyna nie byłaby tak zaawansowana, bezpieczna i efektywna, gdyby nie określone narzędzia do badań czy zabiegów. Jednym z takich ważnych narzędzi jest endoskop medyczny. Używany w gabinetach medycznych i placówkach medycznych, endoskop to sprzęt o złożonej budowie, mający zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Przydatny w diagnostyce, pozwalający na zapoznanie się ze stanem narządów wewnętrznych, przydatny także w niektórych zabiegach. Czym są endoskopy medyczne? Z jakich rodzajów endoskopów korzystają lekarze? Jaką budowę mają endoskopy giętkie i sztywne? Czy można ich użyć w leczeniu nowotworów? Kiedy skorzystać z endoskopii?
Endoskopy – czym są i do czego służą?
Endoskop medyczny to urządzenie, które można spotkać w placówkach i gabinetach medycznych. To pewnego rodzaju elastyczny i długi wziernik, mające swoje własne źródło światła, a także kamerę, która w czasie rzeczywistym, przekazuje obraz na podłączony pod niego monitor. Do badania tkanek w naszym organizmie, służy endoskopom włókno szklane lub zestaw specjalnych soczewek.
W przypadku endoskopów, dzięki nim możliwa jest właściwa diagnostyka, już na wczesnym etapie potencjalnej choroby. Endoskop umożliwia też pobranie lekarzowi materiału do badania histopatologicznego. Można także dzięki niemu prowadzić niewielkie zabiegi. To małe urządzenie przydaje się w ortopedii, laryngologii, gastroenterologii, urologii, chirurgii czy pulmonologii.
Endoskop służy do zapoznania się ze stanem naszych wewnętrznych narządów tj. żołądek, jelita, oskrzela, pęcherz moczowy, a nawet stawy. Dzięki niemu można wykryć np. niewielkie zmiany w obrębie narządów i odpowiednio wcześnie wdrożyć niezbędne leczenie, co ma szczególne znaczenie np. w przypadku zmian nowotworowych.
Rodzaje endoskopów i ich budowa
Warto wiedzieć, że endoskopy medyczne różnych producentów, to w gruncie rzeczy narzędzia optyczne. Dzięki nim, osoba, która wykonuje badanie czy zabieg, może zobaczyć fragment organizmu, który jest podświetlony specjalnym źródłem światła.
Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje endoskopów – endoskopy sztywne oraz endoskopy giętkie. Różni je między innymi budowa.
Endoskopy sztywne mają sztywny tubus oraz głowicę ze źródłem światła, a także systemem optycznym. Endoskopy sztywne, wykorzystuje się m.in. kontroli stawów, brzucha, narządów klatki piersiowej, a także przy badaniach pęcherza moczowego, laryngologii i ogólnej diagnostyce.
Endoskopy giętkie natomiast, mają więcej możliwości np. można dzięki nim operować organy. W ich przypadku przewód sprzętu ma kabel, który zasila kamerę, kanał roboczy do wprowadzania mikronarzędzi, a także światłowód, doprowadzający światło z zewnętrznego źródła. Dodatkowo posiada on też specjalne cięgna, które dają możliwość nakierowania końcówki w miejsca trudno dostępne.
Do czego służy endoskop, czyli kiedy wykonać badania?
Kiedy warto skorzystać z endoskopii? Oczywiście, o konieczności przeprowadzenia badania czy zabiegu, decyduje lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, niemniej jednak endoskop to urządzenie, które rewelacyjnie sprawdza się w szerokiej diagnostyce medycznej.
Zwykle badaniom poddawani są ci pacjenci, u których podejrzewa się zmiany nowotworowe, ale nie tylko. Endoskop może być użyty np. do sprawdzenie obecności nowotworu płuc, żołądka, jelita czy przełyku, rozpoznania wrzodów, odkrycia schorzeń przełyku lub dwunastnicy, badania krtani, wnętrza jamy otrzewnej. Dzięki endoskopowi można zobaczyć wnętrze pęcherza, moczowodów i cewki i wykryć polipę, kamicę czy zakażenia.
W drobnych zabiegach można też endoskopem zatamować małe krwawienia w górnym odcinku pokarmowych. Podczas badań można rozpoznać ciążę pozamaciczną.
Jak wygląda badanie? Najczęściej, endoskop wprowadzany jest do ciała pacjenta przez naturalny otwór ciała tj. nos, odbyt, usta, cewka moczowa, pochwa. Podczas badania lekarz dokonuje diagnostyki na podstawie obrazu albo może pobrać mały wycinek do badań histopatologicznych, celem dalszej diagnostyki.
Chociaż badanie nie jest zbyt komfortowe, to jednak w niektórych wypadkach zdecydowanie warto je wykonać.